Jak vybrat bezpečnostní vložku

 
 
 
Úvod > Jak vybrat bezpečnostní vložku
 

Rádi Vám poradíme jak vybrat kvalitní bezpečnostní vložku

Jak vybrat vložku (bezpečnostní)

Cylindrické vložky se dělí na několik skupin a podskupin, dělení v rámci vyhotovení a rozměrů. Proto je velmi důležité vybrat si správnou variantu.

Nehledě od bezpečnostní třídy (které se věnujeme níže), se při výběru cylindrické vložky, lidově FABky, držíte základních rozměrů. Např. rozměr 30/35 při označení vložky znamená, že vložka měří od svého středu (středu palce) po jeden kraj 30mm a 35mm po druhý kraj.

 

Pro stanovení rozměru potřebujete znát kromě tloušťky dveří i tloušťky kování (štítu). Vložka nesmí z vnější strany přečnívat přes kování více než 1-2mm. Rozměr A je rozměr od vnější hrany kování po upevňovací šroub a rozměr B je rozměr od upevňovacího šroubu po vnitřní hranu kování. Důvod, proč vložka nesmí přečnívat přes kování, je čistě bezpečnostní hledisko. Pokud vložka přečnívá přes kování, je možné ji speciálním přípravkem zlomit a jednoduše překonat dveře.

 

Vložky mají většinou ve středu "palec", kterým ovládají mechanismus zámku, případně ozubený věnec (kolečko), kterým ovládají kvalitnější a spolehlivější rozvorové zámky (používané v kvalitnějších bezpečnostních dveřích).
 

Vložky se dělí podle jednotlivých stupňů bezpečnostních tříd. Základní třída jsou stavební vložky, nejlevnější alternativa vložek, které nemají bezpečnostní prvky a které jsou primárně určeny do prostorů, kde se nevyžaduje žádná bezpečnostní odolnost případně jsou osazené ve dveřích pouze dočasně (stavby, rozestavěné objekty apod.).

 

Bezpečnostní vložky

Další stupně bezpečnosti jsou BT2, BT3, BT4, kde se stoupající třídou bezpečnosti stoupá počet bezpečnostních prvků a odolnost vložky proti překonání jako např. odolnost vůči odvrtání, odolnost vůči vyhmatání, odolnost vůči zlomení a pod.

 

Naše společnost a její dva zaměstnanci jsou účastníky Mistrovství České republiky v nedestruktivní otevírání vložek. Kde se jeden z nás umístil na 3.místě a druhý na 12. Vzhledem k našim zkušenostem, Vám umíme poradit, jak má vložka vyhovovat, a kde provedení je velmi těžko překonatelná.