Rádi Vám poradíme jak vybrat kvalitní bezpečnostní vložku

 
 
 
Úvod > Jak vybrat bezpečnostní vložku > Rádi Vám poradíme jak vybrat kvalitní bezpečnostní vložku
 

Rádi Vám poradíme jak vybrat kvalitní bezpečnostní vložku

Která je "ta" NEJLEPŠÍ bezpečnostní vložka?

Jak funguje vložka (FABky, zámek) když od ní vložíme klíč? Složitý mechanismus ověří zda je klíč správný a pokud ano umožní nám otočit klíčem a odjistit jistící body na dveřích. Je zřejmé že je to velmi důležitý bezpečnostní prvek dveří a bezpečnosti jako takové. Při jejím výběru netřeba tento fakt podceňovat.

Cylindrické vložky se dělí na několik skupin a podskupin, dělení v rámci provedení, účelu a rozměrů. Proto je velmi důležité vybrat si správnou variantu.

jak změřit vložkuKromě bezpečnostní třídy (které se věnujeme níže), se při výběru cylindrické vložky, lidově FABky, držíme hlavně výběru správných rozměrů. Vložka se měří od svého středu (středu palce / nebo ozub.venca) po jeden kraj a po druhý kraj . Znázorněno na obrázku. Celková délka vložky je označena kótou C. Rozměr A a B je často rozdílný, neboť osa zadlabacího zámku není umístěna ve středu dveří, a dveře mají různé provedení a tloušťku směrem dovnitř a ven od zámku.

Měříme od středu ovládacího palce (ozub.venca) po jeden a po druhý kraj. V případě varianty vložky s olivkou je důležité korektně označit která je vnitřní strana vložky, aby byla olivka umístěna na správné straně.

EVVA s olivkouNapř. 35/50 + olivka, což znamená že vložka bude umístěna na delší straně vložky, s dělením 35mm do vnější strany, 50mm dovnitř, a celkový rozměr vložky je 85mm.

Pro stanovení rozměru nové vložky v nových dveřích nebo s novým kováním, potřebujete znát kromě tloušťky dveří i tloušťky kování (štítu). Vložka nesmí z vnější strany přečnívat přes kování více než 1-2mm. Důvod proč vložka nesmí přečnívat přes kování je čistě bezpečnostní hledisko. Pokud vložka pretŕča přes kování, je možné ji speciálním přípravkem zlomit a jednoduše překonat dveře.

Vložky mají uprostřed "palec" kterým ovládají mechanismus zámku, případně ozubený věnec (kolečko) kterým ovládají kvalitnější a spolehlivější rozvorové zámky (používané v kvalitnějších bezpečnostních dveřích)
 

pyramida bezpečnostních tříd vložky FABVložky se dělí podle jednotlivých stupňů bezpečnostních tříd. Základní třída jsou stavební vložky, nejlevnější alternativa vložek, které nemají bezpečnostní prvky a které jsou primárně určeny do prostorů kde se nevyžaduje žádná bezpečnostní odolnost případně jsou osazené ve dveřích pouze dočasně (stavby, rozestavěné objekty apod.). Toto řešení je vhodné u novostavby, případně při rekonstrukci objektu, kde má použití základních stavebních vložek význam, protože má často několik lidí přístup ke klíčům, stavebních firem a řemeslníků. Následně je ale důležité si vložku vyměnit a vybrat si kvalitu a bezpečnost podle požadavků daného prostoru, a zákazníka.

 

bezpečnostní vložky

Základní stupně bezpečnosti jsou BT2, BT3, BT4, kde se stoupající třídou bezpečnosti stoupá počet bezpečnostních prvků a odolnost vložky proti překonání jako např. odolnost vůči odvrtání, odolnost vůči vyhmatání, odolnost vůči zlomení a pod. Následně jsou důležité ochranné prvky klíče, a bezp.karta. Většina bezpečnostních vložek je chráněna touto bezpečnostní kartou , kterou vyžaduje certifikované kľúčiarstvo při rozmnožení klíče. Samozřejmě i zde hraje velkou roli lidský faktor, a pokud je profil klíče běžně dostupný .... Řešením je sáhnout po vyšší kvalitě vložky, kde duplikace náhradního klíče je možná jen přímo v továrně výrobce jako je například při vložkách EVVA MCS SYMO nebo multi- T-Lock top vložka MT5.

vlozka EVVA MCS SYMO Bezpečnostní vložka EVVA MCS SYMO je klasifikována v 4.bezpečnostní třídě a MCS (magnetický kódovací systém) zaručuje trojnásobnou bezpečnost pomocí magnetického , jakož i souběžně dvou mechanických kódování. V cylindrické vložce se nachází 8 otočných magnetických rotorů, kterým jsou přiřazeny 4 magnetické kroužky na klíči. Při vytahování klíče se vždy natočí do jiné polohy. Každý magnetický kroužek v klíči lze oboustranně nezávisle od sebe zmagnetizovat.

 

Kvalitnější vložky nabízejí další možnosti, jak sloučení vložek na "jeden klíč" . Co v praxi znamená že máte dvě, tři nebo více vložek (vstupní brána, firma, dům, garáž) a ovládáte tyto vložky jedním klíčem, to je velmi pohodlné a návykové.

SGHK system generálního skupinového klíčeRozšířenější možnosti nabízí SGHK což je zkratka pro systém generálního a skupinového klíče , kde si určíte hierarchii klíčů, kde generální klíč ovládá každou vložku v systému, a klíče např. H1 ovládá vložky na 1 patře, a hlavní vstup, případně jednotlivé kanceláře. Do systému lze samozřejmě i s odstupem času vkládat a doprogramovat další vložky a přiřadit jim potřebné práva podle typů hlavních, skupinových klíčů.

 

Nejvyšší level a komfort nabízejí elektronické vložky např. EVVA e-Primo , tato vložka nahrazuje klasickou mechanickou cylindrickou vložku. Na rozdíl od klasické vložky, kde při ztrátě klíče musíte vložku v zájmu bezpečnosti vyměnit as ní i všechny klíče, což nebývá zrovna levná záležitost, řeší e-Primo tento problém s noblesou. Ztracený čip, přívěšek nebo karta jednoduše zablokujete, uživatel dostane nové přístupové médium a systém jde dál.

elektronicka vlozka EVVA e-primoZvláště u větších objektů, například při vstupech do panelových domů, kancelářských objektů, ale i při opakované ztrátě klíče od bytu se tato investice velmi rychle vrátí.

Dokonce je možné naprogramovat několik e-Primo vložek tak, že můžete mít například jeden čip as ním můžete otevírat vaší chalupu, byt, garáž a například i kancelář.

 

 

Vzhledem k našim zkušenostem, Vám umíme poradit, co má vložka splňovat av němž provedení je velmi těžko překonatelná. Klidně nás kontaktujte pro vypracování systému generálního klíče SGHK případně pokud potřebujete poradit na info@interierdvere.sk nebo 0948 422 666